Tasteofprague's Instagram Audience Analytics and Demographics

@tasteofprague

Czech Republic

Prague + Food + Travel... Just don't scroll down if you're hungry. 🍽🍻🍾🍳🥓🍦 #ToPPraguefoodtour #Praguefoodiemap #Praguefoodblog #ToPtravels
hel▓▓▓▓▓@tasteofprague.com
+42▓▓▓▓▓10
Czech Republic
25–34

Business Category

Local Events

StarNgage Profile

Free Promotion Count

0

Paid Campaign Count

0

Get Our Influencer Rate Card Today!

A brand new way for you to compare the rates of influencers across the world.

Learn More

PROFILE OVERVIEW OF TASTEOFPRAGUE

67.5% of tasteofprague's followers are female and 32.5% are male. Average engagement rate on the posts is around 2.60%. The average number of likes per post is 1842 and the average number of comments is 37.

Tasteofprague loves posting about Food, Fashion, Travel.

Check tasteofprague's audience demography. This analytics report shows tasteofprague's audience demographic percentage for key statistic like number of followers, average engagement rate, topic of interests, top-5 countries, core gender and so forth.

Followers
71,833
Avg Likes
1,842
Avg Comments
37
Posts
1,119
Global Rank
332,422
Country Rank
963
Category Rank
10

GENDER OF ENGAGERS FOR TASTEOFPRAGUE

Female
67.5 %
Male
32.5 %

AUDIENCE INTERESTS OF TASTEOFPRAGUE

 • Travel & Tourism 63.61 %
 • Restaurants, Food & Grocery 57.54 %
 • Photography 51.59 %
 • Art & Design 51.22 %
 • Beauty & Fashion 47.80 %
 • Fitness & Yoga 39.79 %
 • Technology & Science 37.00 %
 • Home & Garden 36.30 %
 • Children & Family 34.27 %
 • Healthy Lifestyle 34.19 %
 • Sports 33.59 %
 • Business & Careers 33.46 %
 • Entertainment 33.33 %
 • Clothes, Shoes, Handbags & Accessories 33.27 %

RECENT POSTS

2,420 21

Dnes ráno jsme se prošli na @frhermanak, koupili si zeleninu a skvělá vajíčka z Dvora Kobylnice, a pak jsme se vrátili domů a udělali si tuhle super snídani. Je to taková variace na turecká vejce, a jestli nevíte, co zítra na snídani, zkuste je taky. Chleba máme včerejší z @pekarnapraktika, ten se dá jíst i týden, jen nám tak dlouho nikdy nevydrží. _______ 🇬🇧This morning we stopped by @frhermanak, bought some veggies and great eggs from Dvůr Kobylnice, and then came back and made this tasty breakfast. It’s a bit of a play on Turkish eggs and if you don’t know what to cook for breakfast tomorrow, give them a try. And we used yesterday’s bread by @pekarnapraktika - it’s good for a week but it rarely lasts that long in our household - it’s just too good. * 1 plain Greek yogurt (200g) * 1 garlic clove, grated * pinch of salt * 60g unsalted butter * 1 teaspoon red pepper flakes * 1 teaspoon fresh dill, chopped * your preferred eggs - jammy or poached * Toasted bread slices * Dill, parsley and chives for garnish INSTRUCTIONS 1. In a small saucepan, melt the butter over medium heat until the butter browns. Stir in red pepper flakes and dill. Set aside and let infuse. 2. Create a small double boiler by filling a saucepan with one cup of water and bringing it to a simmer. 3. Once the water is simmering, mix together the yogurt, garlic, and salt in a medium heat-proof bowl and place it on top of the saucepan of simmering water, ensuring that the bottom of the bowl does not touch the water. 4. Cook, stirring constantly, until the mixture is of the consistency of lightly whipped cream and warmed through. Set aside. 5. Cook your eggs to desired consistency - these are jammy 7 min eggs. 6. Spoon the whipped yogurt mixture into the bottom of two plates and top with the eggs. Drizzle the spiced butter mixture over top, garnish with herbs, season and serve immediately with toasted bread.

1,540 35

Je to tady znovu, bohužel: restaurace, kavárny, bary jsou zavřené a fungují jen jako okýnka. Jídlo (a vlastně ani káva) s sebou pro nás nikdy nebylo nějak zvlášť lákavé, ale jak jinak teď podpořit podniky, které máme rádi? Zůstáváme doma, ale okýnek a rozvozů využíváme taky. Třeba tyhle skvělé cannelloni s masovým ragú a lanýžovým olejem z @pastafresca_celetna tenhle pošmourný den fakt rozsvítily. Jen na jedné věci se doma moc shodnout nemůžeme: když vám to jídlo přijde domů, dáte si ho na talíř a servírujete jako v restauraci, nebo jíte přímo z krabice? Zuzi volí talíře, Honza sice jí z talíře taky, ale když se nikdo nedívá, s úplným klidem je přeskočí. Co vy? Jste tým Zuzi nebo Honza? ______ 🇬🇧Unfortunately, it’s happened again: restaurants, coffee shops and bars are closed and only operate take out windows. Take away food (or coffee) has never been our favourite thing to do, but how else do you want to support the businesses you love? We’re staying home, but we do take advantage of the take out windows and food delivery. Like these delicious cannelloni with ragout and truffle oil from @pastafresca_celetna have brought at least some light to the otherwise moody day. There’s just one thing we cannot agree in our household: when the food is delivered, do you serve it on a plate like in a restaurant, or just eat straight from the box? Zuzi definitely prefers plates. Jan eats from a plate, too, but when no one’s looking, he can easily skip it. How about you? Are you team Zuzi or team Jan?

1,554 28

Cukr, máslo a rum? To všechno právě v tuhle chvíli potřebujeme. A v @kuskolace vám to milerádi dají, a to v jakémkoli množství. Ale ty skutečné orgie cukru, másla a rumu začnou až doma v kuchyni. Tak schválně - co si plánujete upéct první? _______ 🇬🇧Sugar, butter and rum? We need all of the above right now. And you’ll get heaps of all three over at @kuskolace, trust us. But the real orgies of sugar, butter and rum will begin at home. Let’s fess up - what is the first thing you’re going to bake during the lockdown?

2,025 35

Zítra se na pár týdnů zavírají restaurace, bary, kluby a spousta dalšího. Dnes jsme si ještě stačili zajít na skvělé jídlo do @krokitchen, a od zítřka už jen jídlo se sebou. Držíme si pěsti, ať si v našich oblíbených podnicích zase co nejdříve sedneme. Budeme zodpovědní, ale budeme se snažit u nich nakupovat, jak jen to bude možné. Ráno se projdeme na kávu. Budeme si objednávat z restaurací, o které nechceme přijít, a kupovat si věci v obchodech, které máme rádi. Jestli si to váš rodinný rozpočet může dovolit, tak prosím utrácejte taky. Jinak droždí máme dost, kdyby někdo potřeboval. Držte se, to dáme! A ten lechon s bramborovou kaší fakt vyzkoušejte. Strašně dobrý! _______ 🇬🇧Restaurants, bars, clubs and lots of other venues will close tomorrow for a few weeks. We managed to have one more great meal today at @krokitchen, and it’s take out from tomorrow on. But we shall overcome. We will go for coffee in the morning. Order from restaurants that we don’t want to lose, and buy things in shops that we love. We will be responsible and will try to help our favorite businesses and venues as much as possible. In the meantime, Zuzi’s warming up the pans, and we’ve stocked up on coffee and yeast. Carry on. We got this! Btw that lechon pork with mashed potatoes is an ultimate fall dish.

1,140 13

Nevíme jak vy, ale my se teď snažíme trávit co nejvíce času mimo město. A pokud budou podzimní víkendy tak krásné jako ten, který jsme teď strávili na Malé Hané, těžko nás ve městě něco udrží. Náš víkendový pobyt v @sypka.arnostov nám ukázal, jak bychom chtěli strávit lockdown, pokud tedy v nějaké podobě skutečně přijde. Dlouhé procházky, ještě delší snídaně, sbírání jablek a šípků, a užívání si času spolu. Jo, a po návratu samozřejmě na jídlo do @cafe.savoy. Co vy? Utíkáte taky na venkov, nebo si bydlení mimo město nedokážete představit? _______ 🇬🇧Not sure about you, but we like to spend our time outside of the city now whenever we can. You know, for obvious reasons. And wow, if all fall weekends are as beautiful as this, we want to get out of town even more and more: our stay at @sypka.arnostov has shown us the way we want to spend our lockdown if and when it arrives. How about you? Are you planning to spend your time in the city, or do you prefer the countryside now?

2,007 50

Olomóóóc! Když byly Jonáškovi dva měsíce, jeho první výlet směřoval právě sem - krásné město, skvělá atmosféra a káva a spousta kultury na metr čtvereční! Samozřejmě máme favority, kam se vracíme nejraději - třeba skoro vždy spíme v @misssophieshotels a na obligátní večeři jdeme do @entreerestaurantolomouc. A když se nikdo nedívá, zajdeme i do @faencyfries. Ale rádi objevujeme i místa, kde jsme ještě z nějakého nejasného důvodu nebyli, třeba  překrásnou @longstoryshorteaterybakery, kafe v @trafficcoffeeol nebo krásný design v @mimokolektiv. Náš výlet je krátký, ale stejně: co bychom ještě měli stihnout? ________ 🇬🇧 Olomouc! When @jjeatsaround was two months old, his first trips was to Olomouc, a beautiful town with great vibe and coffee and loads of culture per square mile. Of course, we do have our favourites now: we tend to sleep at @misssophieshotels and we never leave without having dinner at @entreerestaurantolomouc, and when no-one’s looking, we pop in to @faencyfries. But we keep discovering places that we have missed for whatever reason, like the stunning @longstoryshorteaterybakery, coffee at @trafficcoffeeol or beautiful design at @mimokolektiv. Out trip is short, but what else should we visit before we leave? We’re open to ideas.

1,865 51

Čestr je zpátky! Na tuhle znovu otvíračku jsme se opravdu těšili. @restaurace_cestr byl totiž vždycky naše srdcovka. Pokaždé, kdyžtak jsme se vraceli z cest, jeli jsme tam rovnou z letiště. Brali jsme tam i naše hosty na prohlídkách. Takže si umíte představit, že jsme skoro brečeli, když museli na čas zavřít. Ale uteklo to jako voda a Čestr je zpátky. Takový dospělejší. Interiér je skvělý, jídlo báječné. Určitě nevynechejte tatarák, kroketu, polívku, rybičky, jelito, dršťky a taky maso ze sauny. Hranolky a Perigordskou asi zmiňovat nemusíme, to už dávno víte. Zatím jedou v testovacím provozu, ale rezervaci vám už rádi udělají. Tak běžte, kdo ví, co přijde příští týden. _______ 🇬🇧 Čestr is back! We have really been looking forward to this opening: @restaurace_cestr always held a special place in our heart. Whenever we came back from travels, we headed right here straight from the airport. And we took the guests of our tours to eat here too. So you can imagine we nearly cried when they had to close down for a while. But time flies and Čestr is back. A bit more mature. The interiors are great and the food delicious. Don’t skip the steak tartare, the croquette, the beef soup, the fish, the jelito sausage, the tripe and meat from the sauna. And the fries and Perigord sauce go without saying. You all know about those already. Soft opening for now, but they do take reservations. So go ahead: who knows what will the next week bring.

3,103 85

Nejvtipnější, nejchytřejší a nejradostnější pytel blech, co známe. Ať pořád bereš každý den jako prázdniny! Těžko uvěřit tomu, že už ti jsou tři. Je to jako včera, co jsme si tě přinesli domů. Krásné narozeniny náš nejmilejší Jony! _______ 🇬🇧 The funniest, smartest and joyful bag of fleas we know. May you take every other day like worthy of a celebration! We can’t believe you’re three years old: it feels like yesterday we brought you home. Happy birthday, our precious JJ!

2,042 21

Po dlouhý době jsme byli na pozdní snídani v Esce. A jako pořád dobrý. Brambory ftw. A ten jejich větrník na závěr prostě být musí❤️. Kam na brunch rádi chodíte vy? Nebo raději snídate doma? ______ 🇬🇧 Haven’t had a late breakfast at Eska in a while. Still love it. Potatoes in ash ftw. And their větrník is the perfect finish ❤️. What is your favourite brunch spot? Or do you prefer breakfast at home?

1,245 12

Naše sobotní rána jsou jasná. Nejdřív nakoupit na trhy, pak na kávu do Kafematu. Máte taky nějaké víkendové rituály, na které se celý týden těšíte? ______ Our Saturday morning ritual: shopping at the farmers market followed by a cup of coffee at #kafemat. What’s yours?

1,587 25

Jak moc velkou máte radost, když se v dnešních dnech otevře nový podnik? My fakt velkou! A z @cafehrnek na Letné ji máme snad ještě větší. Skoro by se chtělo říct, kafe jako od babičky. Cibulák, pokojovky, usměvavé přivítání, výborná bábovka, jen ta káva je teda o dost lepší. Zatím jsou ve zkušebním provozu, ale nám se tam líbí už teď. ________ 🇬🇧 How happy are you when a new place dares to open these days? We’re very happy. And we’re really psyched by the new @cafehrnek over at Letná. Coffee just like grandma used to make: blue onion design cups, interior plants, great bundt cake, a warm welcome... just the coffee here is much better. Soft opening for now, but we’re in love already.

PEOPLE ALSO VIEWED

Looking for the next influencer in Czech Republic to work with?
Have you considered to work with the following influencers?

71.7K
-
7.80 %
Czech Republic
2.7K
113 / post
6.40 %
Czech Republic
25.2K
-
0.10 %
Czech Republic Fitness, Coaching, Gym
18.1K
-
0.80 %
Czech Republic
11K
-
-
Czech Republic Modeling, Fashion, Actors
4.7K
266 / post
7.70 %
Czech Republic Photography, Technology
6.5K
-
25.30 %
Czech Republic
3.1K
103 / post
2.20 %
Czech Republic
5.3K
1K / post
3.40 %
Czech Republic Nature & Outdoors, Travel, Photography, Architecture
146.1K
-
2.50 %
Czech Republic Fashion
57.3K
-
2.60 %
Czech Republic Fashion
17.7K
-
3.70 %
Czech Republic Fashion
8.6K
217 / post
2.30 %
Czech Republic Music, Fashion, Nature & Outdoors
35.9K
-
8.20 %
Czech Republic Fashion, Lifestyle, Travel
78.4K
-
-
Czech Republic Bikini, Fitness, Coaching